потребители: 138 610

ЦСКА победи Спартак във Варна (РЕПОРТАЖ)
събота 03 септември, 2022

ЦСКА победи Спартак (Варна) с 1:0 в мач от деветия кръг на Първа лига, игран на стадион "Спартак" в морската ни столица. Единственото попадение в срещата отбеляза Дауда Бамба  в 40-ата минута, като по този начин армейците излязоха начело във временното класиране с актив от 19 точки след седем изиграни срещи.

През първото полувреме червените бяха по-добрият отбор на терена като владееха двойно повече топката и непрестанно търсиха път към вратата на домакините. В 8-ата минута Брадли де Нойер центрира отляво към Джонатан Линдсет, който стреля с глава, но  Иван Дичевски спаси. След още 8 игрови минути отново нидерландския бранител подаде към Дауда Бамба в наказателното поле. Нападателят предпочете да не остави на Линдсет, който беше в по-добра позиция, и завърши сам. Дичевски обаче спаси. Линдсет имаше шанс за добавка, но не нацели кълбото. В 20-ата минута Жеферсон стреля от сериозна дистанция, но изстрелът му мина покрай левия страничен стълб. В 40-ата минута капитанът на армейците Юрген Матай направи страхотно дълго подаване към Дауда Бамба, извеждайки нападателя на изгодна стрелкова позиция централно срещу вратаря. Таранът изпревари бранител на Спартак и с много елегантен завършващ удар и се разписа за 1:0, отбелязвайки своето първо попадение с червената фланелка. При този резултат двата състава се оттеглиха на почивка.

През втората част момчетата на Саша Илич продължиха да атакуват и да търсят второ попадение. Още в 47-ата минута Станислав Шопов стреля от дистанция, но не намери целта. Последва изстрел и на Туфегджич, но Дичевски спаси.  След точно час игра от началото на срещата Бамба беше близо до отбелязването на невероятно красив гол. При центриране отдясно Туфегджич отклони с глава към Бамба, който стреля със задна ножица, но стражът на домакините направи невероятно спасяване и осуети изключително попадение. Две минути по-късно червените поискаха директен червен картон, но претенциите им не бяха уважени. Румен Руменов подаде от десния фланг, а Бусато улови, но Божидар Васев му влезе грубо и го удари с коляно. Хърватският арбитър Анте Чулина обаче направи само официално предупреждение. В 68-ата минута Иван Турицов центрира в наказателното поле на домакините. Линдсет стреля с глава, но и този път вратарят бе на мястото си. Четвърт час преди края на редовното време Марурисио Гарсес стреля и топката се отби в ръката на Проспер Менди, но съдията прецени, че няма основание да отсъди наказателен удар. В 79-ата минута 31-кратните шампиони на България бяха много близо до втори гол. Дюкенс Назон проби през центъра. Таранът изведе Маурисио Гарсес в коридор, който се озова сам срещу Дичевски, но стражът на варненци излезе напред, скъси ъгъла и не допусна втори гол в мрежата си. В 85-ата минута Назон потърси Гарсес. Крилото остави за Асен Дончев, който стреля от границата на наказателното поле, но изстрелът беше в близкия ъгъл и Дичевски успя да отрази.

До края резултатът остана непроменен и ЦСКА заслужено се поздрави с победа с 1:0 над Спартак (Варна), добавяйки нови три точки в актива си, които ги извеждат до първото място във временното класиране с 19 пункта от седем изиграни срещи.

Следващият мач на ЦСКА е на 11 септември (неделя), когато на стадион "Българска армия" гостува тимът на Славия. Двубоят е с начален час 17:45 часа.

Стартов състав: 1. Густаво Бусато (в), 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матай (к), 22. Енес Махмутович, 5. Брадли де Нойер, 3. Жеферсон Телес, 15. Тибо Вион,  7. Джонатан Линдсет, 8. Станислав Шопов, 11. Лазар Туфегджич, 30. Дауда Бамба.

Резерви: 25. Димитър Евтимов (в), 6. Християн Петров, 16. Асен Дончев, 20. Йоан Бауренски, 27. Маурисио Гарсес, 28. Браян Морено, 9. Дюкенс Назон.