потребители: 129 620

Битка за бъдеще на историческа дата (ВИДЕО)
сряда 30 септември, 2020  |   1654

Армейци,

денят е същият - 1 октомври, но годината е различна - 1980 г. ЦСКА гостува на стадион "Сити Граунд" на действащия европейски клубен шампион Нотингам Форест в 1/16-финален мач реванш за КЕШ.

Първият двубой в София се играе пред 60 000 души на Националния стадион "Васил Левски" и армейците печелят с 1:0, с гол на Цветан Йончев в 70-ата минута, загатвайки още тогава, че са способни на всякакви футболни чудеса. Въпреки победата на родна земя мнозина се съмняват в крайния успех. Червените обаче затварят устите на всички, начело с надменния наставник на Форест Браян Клъф и не само, че продължават напред, а побеждават и във втория мач действащия първенец на Европа със същия резултат 1:0. Автор на победното попадение е Ружди Керимов в 32-ата минута и така ЦСКА за втори път в историята си (след "непобедимия" Аякс през 1973 г.) успява да детронира актуалния носител на най-престижното футболно клубно отличие на Стария континент. Нещо което ще се потрети само след две години, когато през 1982г. пада скалпа и на великия Ливърпул.

Точно 40 години след този триумф ЦСКА отново гостува. Този път на "Санкт Якоб Парк", а настоящият ни опонент преди по-малко от 2 месеца отстрани миналогодишния финалист в турнира, достигайки до четвъртфиналите. Базел е най-успешният швейцарски тим в последните години. Отборът е завоювал общо 20 титли на страната си, 12 от които в последните две десетилетия, 13 купи и веднъж купата на Лигата на Швейцария. В европейските клубни турнири тимът има по 8 участия в груповата фаза, както на Шампионската лига, така и на Лига Европа и може да се похвали освен с тазгодишния четвъртфинал, с още един такъв през 2014 и един полуфинал през 2013г. Това са само част от успехите на Базел, като отборът записва победи срещу някои от най-големите европейски грандове, без да се съобразява с абсолютно никой.

Безспорно днес един срещу друг се изправят отбори със славно минало и жажда за нови успехи в бъдещето. ЦСКА мечтае за първо участие от 10 години насам в груповата фаза, а Базел не може да си представи отпадане преди този етап на турнира.

Армейците осъзнават шанса да оставят имената си в историята, защото победа днес би се помнила вечно. Точно както тази преди 40 години, когато елиминираме Нотингам, и още една - преди 31 години (през 1989г.) когато побеждаваме Левски с 5:0, в друг мач за историята на същата дата. Тогава Трифон Иванов открива резултата в 34-ата минута, след което Христо Стоичков нанизва цели 4 попадения във вратата на вечния съперник. Кой друг, ако не великият ЦСКА е способен на нов футболен подвиг и кога, ако не сега - на 1 октомври 2020г. - дата орисана да носи слава, гордост, успехи, сълзи от радост и истиско футболно щастие.

Напред армейци, сега е моментът да оставите имената си завинаги в историята, защото НЯМА БЪДЕЩЕ БЕЗ ИСТОРИЯ!