потребители: 22561

1997 ★ Служебна победа над Левски, козируването на Ивайло Андонов и дебют на Мартин Петров

Състав на ЦСКА за сезон 1996-1997: Седнали, отляво надясно: Милен Радуканов, Милен Петков, Божидар Янков, Румен Христов, Анатоли Нанков, Методи Деянов, Петър Михтарски, Адалберт Зафиров; Прави: Стойчо Младенов (треньор), Георги Георгиев, Енгибар Енгибаров, Ристе Милославов, Георги Василев (старши треньор), Христо Марашлиев, Димитър Сивов, Петър Жабов, Николай Илиев (треньор); Трети ред: Тодор Кюкуков, Стефан Лулчев, Георги Донков, Митко Бакърджиев, Димитър Попов, Филип Филипов, Добромир Митов, Галин Иванов, Петко Петков

През лятото на 1996 година в отбора е привлечен Костадин Видолов от Ботев Пловдив, който в последствие се превръща в диригента на червения оркестър. Сезонът не стартира добре за червените, които губят на старта от Нефтохимик в Бургас с 1:2, но след това нещата си идват на мястото. Именно тимът от морския град е основният съперник на армейците за титлата. ЦСКА финишира сезона със 71 точки, четири повече от Нефтохимик, а далеч зад двата отбора завършват Славия и Левски.

В тима се подвизават биткаджии като Адалберт Зафиров, Иво Славчев, Ивайло Андонов, Филип Филипов и Анатоли Нанков, които правят разликата с останалите отбори.

Май месец се оказва особено сладък за червеня България, след като ЦСКА узаконява титлата си, а в рамките на двайсетина дни вечният съперник Левски е победен на два пъти - един път за първенство и на финала за Купата на България.

В предпоследния 29-ти кръг ЦСКА е домакин на Раковски Русе и побеждава с 9:0. Дебют в "А" група с червената фланелка прави Мартин Петров, който влиза в игра в 55-та минута на мястото на Петър Жабов и в 82-та минута оформя крайния резултат. След това идва ред и на партито по случай шампионския триумф. Малко по-рано, през февруари 1997 година, Мартин Петров изиграва пълни 90 минути с червения екип. Прави го по време на домакинството на Етър в двубой от турнира за Купата на Лигата. Срещата на "Българска армия" завършва 0:0.

В новосформирания турнир за Купата на Лигата се случва и нещо много интересно - ЦСКА печели служебно срещу Левски с 3:0, тъй като сините отказват да се явят на 9 ноември 1996 година на "Армията". Причината е, че президентът на Левски Томас Лафчис нястоява за смяна на съдията на мача Димитър Момиров, но искането е отхвърлено от Лигата. По-късно сините са извадени от надпреварата и на съперниците им в групата по програма са присъждани служебни победи.

ЦСКА печели срещу Левски с 2:0 в края на първенството, като и двете попадения са отбелязани от Ивайло Андонов, който в края пропуска и дузпа. Тогава благоевградчанинът, който през сезона отбелязва общо 20 гола във всички турнири, козирува за поздрав на публиката и това става негова запазена марка.

На 28 май 1997 година в дъждовния следобяд на стадион "Васил Левски" присъстват немного зрители - около 20 000, независимо че е финалът за Купата на България. По-голяма част от публиката е от ЦСКА и накрая триумфира заедно с футболистите на Георги Василев, които печелят с 3:1 срещу Левски, а с това и националното отличие. Головете за армейците отбелязват Стефан Лулчев, Петър Жабов и Милен Петков.

В евротурнирите ЦСКА участва в турнира Интертото, като в група 11 червените срещат отборите на Коджаелиспор (Турция), Хибърниънс (Малта), Уралмаш (Русия) и Страсбург (Франция). ЦСКА записва успехи срещу Коджаелиспор (3:1) като гост и срещу Хибърниънс (4:1) у дома, равенство 0:0 на "Българска армия" със Страсбург и загуба 1:2 срещу Уралмаш в Русия, което се оказва недостатъчно армейците да прескочат групата.