потребители: 22556

1976 ★ ЦСКА мачка и без Петър Жеков

Състав на ЦСКА за сезон 1975-1976: Клекнали, отляво надясно: Цветан Атанасов, Кирил Станков, Борислав Средков, Димитър Димитров, Иван Притъргов, Димитър Пенев (капитан), Божил Колев, Милен Горанов; Прави: Йордан Филипов, Ангел Рангелов, Цоньо Василев, Георги Денев, Серги Йоцов (старши треньор), Пламен Марков, Иван Зафиров, Пламен Янков, Димитър Марашлиев, Стоян Йорданов. На снимката липсват и взелите още участие през сезона: Цветан Йончев, Иван Методиев, Стефко Величков, Иван Камарашев

Вече без Петър Жеков в своя състав, ЦСКА успява да спечели отново шампионата на България. Червените го правят с минимална преднина, след като финишират с две точки пред вечния си съперник Левски - 43 срещу 41 точки. В отсъствието на Жеков армейците имат пак най-резултатното нападение - 61 гола, като водещ реализатор е Иван Притъргов с 10 попадения. Именно той е и играчът, който участва в най-много срещи на червените за първенство - 29 от 30 възможни.

В турнира за Купата на Съветската армия ЦСКА достига до финала, който губи от най-големия си съперник на футболния терен. Левски побеждава с 4:3 след продължения, а след срещата армейските футболисти споделят всеобщото мнение, че върху резултата е повлиял и главният съдия Петър Николов. По пътя си до последния мач за трофея армейците отстраняват последователно Черноморец Бургас с 3:0, Торпедо Карлово също с 3:0, а класика има и на двубоя с Бдин Видин, който се играе в Асеновград. На четвъртфинала в Монтана ЦСКА подчинява Сливнишки герой след 4:0, а в следващия етап е преодолян Академик София с 4:1.

На финала на стадион "Васил Левски" присъстват над 65 000 зрители, които стават свидетели на головия трилър. Сините повеждат с 2:0 след попадения на Йордан Йорданов и Павел Панов, но до края на първото полувреме след голове на Божил Колев и Георги Денев резултатът е изравнен - 2:2. Георги Цветков дава нова преднина на сините в 93-та минута, но секунди по-късно Милен Горанов прави 3:3. Червените играят по-добре, но нов гол на Цветков ги лишава от трофея.