потребители: 22742

1973 ★ За трети път поред, и пак ЦСКА

Състав на ЦСКА за сезон 1972-1973: Прави, отляво надясно: Манол Манолов (старши треньор), Кирил Станков, Борислав Средков, Стоил Трънков, Стоян Йорданов, Аспарух Никодимов, Дражо Стоянов, Иван Зафиров, Борис Гаганелов, Тодор Симов, Никола Ковачев (треньор); Седнали: Цветан Атанасов, Пламен Янков, Георги Денев, Петър Жеков, Димитър Пенев (капитан), Божил Колев, Стефан Михайлов, Димитър Марашлиев

И през сезон 1972/73 година ЦСКА продължава победния си марш по терените на България. Червените стават за трети пореден път шампиони и за втори път правят дубъл след завоюването на Купата на Съветската армия. Отново над всички е головата машина на червените Петър Жеков, който отбелязва 29 попадения, с които печели "Бронзова обувка" в голмайсторската надпревара на Европа. В този шампионат армейците отбелязват 80 гола и стават най-резултатният тим в А" група в тази кампания. Тимът на Манол Манолов завършва сезона с 51 точки, оставяйки зад себе си Локомотив Пловдив и Славия с по 43.

На 3 юни 1973 година близо 20 000 зрители идват на националния стадион "Васил Левски", за да наблюдават финала за Купата на Съветската армия. ЦСКА се справя с Берое и стига до обрат, след като губи с 0:1 след гол на Дмитър Димитров в 12-та минута. Реакцията на армейците е мигновена - два гола в рамките на три минути. В 18-та Георги Денев изравнява, а 180 секунди след това Петър Жеков поставя на колене вратаря Тодор Кръстев и оставя трофея в София. Любопитен факт е, че на полуфинала Берое побеждава Левски с 2:1, а старозагорци и ЦСКА са в една предварителна група в турнира, като червените печелят с 2:0 под Аязмото. В останалите мачове от Втора група армейците пебеждават с 2:1 Бдин Видин и разбиват с 5:1 ЖСК Спартак Варна.

На четвъртфинала ЦСКА побеждава Славия с 1:0, а на 1/2-финала червените успяват да се наложат над Академик София с 4:2 след продължения.

Сезон 1972/1973 се оказва паметен в много отношения. В Европа нещата също вървят във възходяща линия. ЦСКА среща в първия кръг гръцкия Панатинайкос и става участник в един от най-големите куриози в европейската футболна история. Двата отбора си разменят победи с по 2:1 и така на реванша в Атина се стига до изпълнение на дузпи. При тях руският съдия Липатов допуска фрапантна грешка при броенето на резултата и обявява ЦСКА за победител, въпреки че все още има теоретична възможност за обрат. Естествено, гърците веднага подават контестация, а УЕФА насрочва трети решителен мач отново в Атина. В този сблъсък ЦСКА демонстрира по-високата си класа и побеждава с 2:0, голове на Петър Жеков и Божил Колев.

Във втория кръг следва първият сблъсък с тогавашния европейски хегемон Аякс, в който играят световни звезди като Кройф, Неескенс, Крол и Реп. С голове на Сварт, Кайзер и Хаан, Аякс успява да си реши нещата още в София, а попадението на Петър Жеков се оказва недостатъчно за нещо повече от поражение с 1:3. Реваншът в Амстердам също е загубен от армейците, този път с 0:3, след два гола на Йохан Кройф и един на Бланкенбург.